....przed wojną;
- Ze mną do klasy w Dębem chodziło dwoje żydowskich dzieci : Kinga i Dawid. Ogólnie stronili od nas a i my od nich. To było przed wojną i jakoś tak nasi rodzice nie lubili Żydów, co się przełożyło na nas.
Kiedy nastał "Tłusty czwartek", chłopaki z klasy, łapali tych dwoje i wysmarowywali im twarz pączkami. One ryczały a my mieliśmy ubaw.
- Ryczały? - Zapytałam Eugenii - Przecież to sama słodycz.
- No tak ale chyba się domyślasz, że kiedyś pączki nie smażyło się w ekologicznym oleju.- Odpowiedziała mrugając do mnie okiem.
- Na smalcu. - Zakończyłam
Frelak, Ostrowscy, Malesa, Tkaczyk i ..... z Dębego Wielkiego, Olesina, Aleksandrówki i innych miejscowości. Stare zdjęcia do 1970 roku, opisy i akty dawne.
czwartek, 12 lutego 2015
poniedziałek, 2 lutego 2015
Jak dziadkowie, kościół stawiali..... cd..
Kościół już mamy, czas na chór.
Cóż warty kościół bez chóru własnego, pomyśleli parafianie z Dębego i wzięli się do roboty. Wybrali kilkoro młodych, prężnych, potrafiących grać i śpiewać i tak oto powstał chór jak się patrzy. Właśnie, jak się patrzy bo jak śpiewali już niestety nie usłyszymy. Wśród chórzystek jest jedna z naszych krewnych z Malesów, Marianna Malesa córka Jana z Wielgolasu. Pierwsza z lewej w pierwszym rzędzie (złożone ręce) to ona.
-------------------------------------------------------------------------
Dostaliśmy to zdjęcie od Tadeusza Szuby, wnuka Marianny Malesy, ponad rok temu. Tak naprawdę nikt nie jest pewien czy jest to chór z Dębego czy może z Glinianki. Zdjęcie, sądząc po tle, zostało zrobione
niemal na 100 procent w Dębem. Być może ktoś ma również takie zdjęcie w babcinych zbiorach i posiada informacje kto jeszcze w tym chórze śpiewał.
Pomoc bardzo mile widziana.
A tu Marianna w naszym drzewku wraz z mężem Wiktorem Jackowiczem.
-------------------------------------------------------------------------
Pozdrawiam Bogdan.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" Wisława Szymborska