niedziela, 4 grudnia 2016

DZIEJE GMINY DĘBE WIELKIE ...
Na długie zimowe wieczory polecam przeczytać książkę autorstwa Karoliny Wandy Gańko pod tytułem DZIEJE GMINY DĘBE WIELKIE OD CZASÓW PREHISTORYCZNYCH DO 1831 ROKU.


Wydanie tej książki zbiegło się z sześćsetną rocznicą pojawienia się pierwszej wzmianki o Dębem Wielkim. Bardzo ciekawe wydawnictwo w którym znalazłem również wzmianki o moich przodkach.


Jacenty Miros wymieniony jest w książce jako mieszkaniec Dębego w 1789 roku i myślę że ten sam Jacenty jest w moim drzewku jako mój 5xpradziadek.
Poniżej jest akt ślubu Jacentego z Marianną Dudzik z 1791 roku.
Gorąco polecam wszystkim interesującym się choć trochę lokalną historią.

Link do książki jest TU.


 Dorzucę jeszcze informację, która nie jest zamieszczona w książce. Otóż przy okazji prowadzonych wykopalisk w miejscu gdzie stał dwór Tabiszewskich przypadkowo natrafiono na dużo starszy obiekt a właściwie rodzaj fundamentów. Będąc na miejscu odkrycia zrobiłem krótki filmik pokazujący to co skrywała ziemia przez setki lat. Spotkałem wtedy archeologów, którzy zajmowali się wykopaliskiem i w krótkiej rozmowie poinformowali mnie, że obiekt szacują na XVI wiek kiedy to właścicielką dóbr mazowieckich była królowa Bona. Być może są to pozostałości z majątku ochmistrza królowej Mikołaja Wolskiego o którym możemy przeczytać w książce. Po znalezionych szkłach i butelkach z tamtego okresu archeolog zasugerował, że mógł to być budynek mieszczący browar.
Zapraszam do obejrzenia filmiku.
Pozdrawiam Bogdan.1 komentarz:

Karolina Wanda Gańko pisze...

Cieszę się, że w książce udało się znaleźć wzmiankę o przodku :).
Jeżeli chodzi o wykopaliska to informacji o XVI-wiecznych butelkach nie ma w książce, ponieważ odnalezione zostały już po ukazaniu się książki, w późniejszym etapie badań archeologicznych. Ciekawe znaleziska można było zobaczyć na wystawie prezentowanej podczas obchodów 600-lecia Dębego Wielkiego.
Mam nadzieję, że jeszcze niejeden fakt z historii Dębego Wielkiego i okolic uda się ustalić, a jako autorka książki zdaję sobie sprawę z tego, że jeszcze wiele wątków nie zostało w niej poruszonych, ale wszystko przed nami :). To jest właśnie najwspanialsze w historii, że nawet mimo długich lat poszukiwań i wnikliwych badań nigdy nie będziemy wiedzieć wszystkiego i zawsze może znaleźć się jakiś szczegół, który rzuci nowe światło na dawne wydarzenia. Na tak wiele pokazujące badania archeologiczne czekaliśmy ponad 400 lat, na wydobycie z archiwów informacji o istnieniu w Dębem starszego kościoła niż obecny potrzebowaliśmy ponad 200 lat, odkrycia zatem się nie kończą :). Nasza gmina ma bogatą historię - pielęgnujmy ją!

"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" Wisława Szymborska